Ostrovný solárny systém je sebestačná jednotka. Dom, chata alebo iný napájaný objekt nie je pripojený k distribučnej sieti a teda je výhradne závislá od solárneho ostrovného systému. Ostrovný systém potrebuje solárne panely, regulátor, menič napätia a hlavne solárne batérie, kde nazbieranú energiu uchováva.

Ak sa nazbieraná energia minie, môže sa využiť ako zálohovací systém benzínový generátor, avšak, ak je solárna elektráreň správne nadimenzovaná, čo znamená, že je prispôsobená domu/chate s danou spotrebou, tak to nie je nutné.

Takýto solárny systém sa hodí na víkendové domy, dielne alebo i domy, kde elektrická energia od elektrárni z nejakého dôvodu nepripadá do úvahy.

Väčšina ostrovných systémov je malý jednofázový systém s dvoma-troma panelmi, ktorý sa dokonalo hodí na chatu. Takýto systém bez problémov utiahne chladničku, svetlá, rádio, záhradné čerpadlo a podobné malé spotrebiče, ktoré sa počas víkendového pobytu využívajú. Cena ostrovného systému je celkom prijateľná, keďže si panely, regulátor, inverter a batérie pre takýto typ systému zadovážite už za cenu nového smartfónu.

Veľké „ostrovné“ off-grid systémy, sú vhodné pre špecifické prípady, kedy sa k rodinnému domu nedá pripojiť elektrika z distribučnej siete. Takýto systém nepatrí medzi najlacnejšie, no po investícii máte naprostú sebestačnosť a nezávislosť od distribučnej siete. Nechodia vám žiadne účty, nehrozí vám zvyšovanie cien ani inflácia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This field is required.

This field is required.